Merkezimiz Yoğun Bakım Ünitelerinde Hizmet İçi Eğitim

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Merkezimiz Yoğun Bakım Ünitelerinde tedavi görmekte olan hastalarda basınç yarası gelişmesini önlemek, doku bütünlüğünü korumak, basınç yarası gelişmiş olan hastalarda uygun tedavi yöntemleri ile doku bütünlüğünün sağlanması amacıyla Yoğun Bakım Ünitelerinde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarına yönelik 19-21-26-28.11.2018 tarihlerinde FTR Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda SARIKAYA ve FTR Servisi Sorumlu Hemşiresi Burcu KARAKÖSE tarafından “Yoğun Bakım Ünitelerinde Yatan Hastalarda Pozisyonlama Ve Egzersiz Uygulamaları”; Stoma ve Yara Bakım Hemşiresi Ahu UZUN ARSLANTAŞ tarafından       “Basınç Yarası ve Hemşirelik Bakımı” konulu eğitimler verilmiştir.

      Eğitimcilerden Prof Dr. Selda SARIKAYA ve Hemşire Burcu KARAKÖSE eğitim içeriğinde kısaca “Pozisyon, yapılacak işleme ve hastanın yatışına uygun olarak hastaya verilen vücut şekline denir. Hasta pozisyonlaması akut hastalık, operasyon veya travma sonrası yatak istirahati gerektiren durumlarda, travma veya kırık sonrası tüm vücut veya bir bölümünün cihazlanması veya alçıya alınması durumlarında, paralizi veya nöromüsküler hastalık nedeniyle hareketin kısıtlanması ve yatağa bağımlı olan yaşlı hastalarda uygulanır. Hasta pozisyonlamada amaçlar; kontraktür gelişimini önlemek, hastanın konforunu sağlamak, ağrıyı azaltmak, bası yarası gelişimini önlemek ve hastanın vücut imajını geliştirmektir. Hastaya pozisyon verilebilmesi için öncelikle hastanın değerlendirilmesi, hastaya uygun pozisyonun belirlenmesi, uygun malzemelerin temini ve zaman programlaması yapılması gerekir. Uygun plan çerçevesinde hastaya sırt üstü, yan yatış ve yüzüstü pozisyon verilir. Uzun süre yatak istirahatine alınan hastalarda, sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını engellemek için yatış pozisyonlarının en az iki saat ara ile değiştirilmesi gerekir. Pozisyona göre farklı vücut bölümleri desteklenmeli, hasta uzun süre aynı pozisyonda kalmamalı ve dar giysiler giymemelidir. Sık sık pozisyonu değiştirilen hastada basınç odakları da değişmiş olur, kan dolaşımı hızlanır ve yatak yarası açılma riski azalır.

Yoğun bakım ünitesi ilişkili kas güçsüzlüğü, yoğun bakım ünitesinde yatışın ardından gelişen, kalıcı olabilen ciddi bir nöromüsküler komplikasyondur. Yoğun bakımda veya herhangi bir klinikte yatan ve mobilizasyonu kısıtlı hastalarda eklemlerin normal hareket açıklığının devam ettirilmesi ve mevcut kas gücünün korunması amacıyla bazı egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersizler hastanın kendisi tarafından (aktif) veya sağlık personeli yardımıyla (aktif-asistif/pasif) yapılabilir. Eklem hareket açıklığı egzersizleri temel olarak hemen her hastada uygulanabilirken, germe ve güçlendirme egzersizleri, solunum egzersizleri gibi özel egzersizler hastanın tanısına göre programa eklenebilir” bilgilerine değinildi. Ayrıca hastalara pozisyon verme ve egzersiz uygulamalarını da uygulamalı olarak yaptırıldı.

Stoma ve Yara Bakım Hemşiresi Ahu UZUN ARSLANTAŞ tarafından eğitiminde bası yarası nedir, nasıl tanımlanır, önlemek için neler yapılmalıdır, basınç yarası gelişen hastalarda dikkat edilmesi gerekenler ve uygulanması gereken tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verildi.

28.11. 2018 tarihinde gerçekleştirilen eğitim programı Merkez Müdürü Prof Dr. Şenay ÖZDOLAP’ ın eğitimcilere teşekkür belgesi takdim etmesi ile sonlandırıldı.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin